Don McLean

Don McLean

1

دون مک لین

دونالد مک لین سوم (متولد 2 اکتبر 1945) خواننده ترانه سرا آمریکایی است که بیشتر به خاطر ترانه هیت سال 1971 “American Pie” شناخته می شود ، یک راک فولکی 8.5 دقیقه ای “سنگ لمس فرهنگی” در مورد از دست دادن بی گناهی اوایل راک اند رول نسل.

سایر ترانه‌های هیت وی عبارتند از: “وینسنت” ، “دریدل” ، رونمایی از فیلم “گریه” روی روی اوربیسون ، ترانه ای از Skyliners “از آنجا که من تو را ندارم” ، و “کودک شگفت انگیز”.

آهنگسازی او “و من تو را خیلی دوست دارم” توسط الویس پریسلی ، پری کومو ، هلن ردی ، گلن کمپبل و دیگران سروده شده است و در سال 2000 مادونا با ترجمه “پای آمریکایی” ضربه ای به دست آورد.

در سال 2004 ، او به سالن مشاهیر ترانه سراان منتقل شد. در ژانویه سال 2018 ، BMI تأیید کرد که “American Pie” و “Vincent” به ترتیب به پنج میلیون و سه میلیون هواپیما رسیده اند.

ریشه های موسیقی
پدر پدربزرگ و مك لین ، هر دو با نام دونالد مک لین نیز ریشه داشتند كه ریشه در اسكاتلند داشتند. مادر مک لین ، الیزابت بوچی ، اهل آبرزو در مرکز ایتالیا بود. وی خانواده گسترده دیگری در لس آنجلس و بوستون دارد.

اگرچه برخی از تأثیرات موسیقی اوایل او شامل فرانک سیناترا و بودی هالی ، در نوجوانی ، مک لین به موسیقی عامیانه ، به ویژه ضبط Weavers در سال 1955 در سالن کارنگی ، علاقه مند شد. او غالباً به دلیل آسم در دوران کودکی ، به ویژه دروس موسیقی ، دوره های طولانی مدرسه را از دست می داد ، و اگرچه مک لین در تحصیلاتش لغزید ، عشق او به موسیقی اجازه شکوفایی یافت. در سن 16 سالگی ، او اولین گیتار خود را خریده بود و شروع به برقراری ارتباط با تجارت موسیقی می کرد و با خوانندگان محلی اریک دارلینگ و فرد هلمن از بافندگان دوست می شود. هلمن گفت: “او یک روز با من تماس گرفت و گفت ،” من می خواهم بیایم و شما را ملاقات کنم “، و این همان کاری بود که ما انجام دادیم! ما دوستان خوبی شدیم. ”

وقتی مک لین 15 ساله بود ، پدرش درگذشت. این خواننده با انجام درخواست پدرش ، در سال 1963 از مدرسه مقدماتی یونا فارغ التحصیل شد ، و مدت کوتاهی در دانشگاه ویلانووا شرکت کرد و پس از چهار ماه از تحصیل خارج شد. پس از ترک ویلانووا ، مک لین برای چندین ماه قبل از همکاری با مدیر شخصی خود ، هرب گارت ، به مدت 18 ماه با نماینده مشهور موسیقی محلی هارولد لونتال همراه شد. به مدت شش سال دیگر ، وی در سالن ها و رویدادهایی از جمله The Bitter End و کافه Gaslight در نیویورک ، جشنواره مردمی Newport ، درب انبار در واشنگتن ، D.C و Troubadour در لس آنجلس اجرا کرد. دوره ریاست جمهوری 18 ساله گارت به عنوان مدیر مک لین در دهه 1980 به طرز فجیعی به پایان رسید. پس از مرگ هرب گارت در سپتامبر 2018 ، دون مک لین نوشت:

احساس می کنم مهم است که توجه داشته باشم که هرب در ابتدا کارهای خوبی برای من انجام داد اما نتوانست با موفقیت من مقابله کند ، آنقدر عجیب که به نظر می رسد.

در حدود سال 1982 هرب به من گفت كه همكار خود والتر هوفر كه اداره خدمات حق چاپ را اداره می كرد (شركت مجموعه ای برای ناشران آهنگ) 90،000 دلار از حساب من دزدیده بود اما “بازگرداند”. این یک داستان روی جلد و دروغ بود. بعلاوه این مبلغ بیش از 200،000 دلار بود و چون گارت در این جنایت همدست بود من او را اخراج کردم. او از من شکایت کرد اما به مبلغ کمی تسویه کرد و دیگر هرگز از او شنیده نمی شد. بسیاری از این موارد در مشاغل من وجود دارد و معمولاً هنرمندان آن را زیر فرش می پاشند اما من این کار را نمی کنم. من می خواهم که مردم واقعیت سفر خود را بدانند.

آهنگهای Don McLean

Don McLean American Pie

American Pie - Don McLean